
Cel i przydatność zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
Głównym celem sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym jest dostarczenie odbiorcy tego sprawozdania informacji o zmianach jakie nastąpiły w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego oraz przyczynach tych zamian. |
Szczególnie istotne są informacje o przychodach i kosztach, jakie wystąpiły w jednostce w ciągu roku obrotowego, odniesionych - w myśl przepisów ustawy o rachunkowości - bezpośrednio na kapitał (fundusz) własny z pominięciem rachunku zysków i strat. Zalicza się do nich skutki m.in. korekty błędów istotnych, zmian zasad (polityki) rachunkowości, wyceny instrumentów finansowych czy operacji związanych z akcjami (udziałami) własnymi.
Zestawienie to dostarcza również informacji o przewidywanej wielkości kapitału (funduszu) własnego, jaki pozostanie do dyspozycji jednostki, jeśli zostanie zaakceptowana propozycja dotycząca podziału zysku lub pokrycia straty.
O przydatności tego sprawozdania decydować będzie szczegółowość, z jaką będzie ono sporządzone oraz podanie sposobu finansowania zwiększeń kapitału (funduszu) własnego. Przykładowo wydanie udziałów za gotówkę lub za aport spowoduje zwiększenie majątku jednostki, odmiennie niż podwyższenie kapitału podstawowego z wygospodarowanego przez jednostkę zysku, które spowoduje jedynie przesunięcie pomiędzy pozycjami kapitału własnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|