
Przesunięcie towarów do innego sklepu
W ramach działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży odzieży w kilku sklepach. Faktury za zakupione towary handlowe wystawiane są na adres siedziby firmy. Czy postępuję prawidłowo, zaznaczając tylko na fakturze, który towar przekazuję do danego sklepu?
Nie, w tym przypadku przekazując towar do różnych sklepów, podatnik powinien sporządzać dowody przesunięć.
Działalność prowadzona w oparciu o kilka zespołów składników materialnych i niematerialnych, jakimi są m.in. sklepy, to przedsiębiorstwo wielozakładowe. Z § 8 ust. 3 rozporządzenia wynika, że w takim przypadku:
- księgi mają znajdować się w każdym zakładzie lub
- podatnik może prowadzić jedną księgę dla całego przedsiębiorstwa, pod warunkiem że w poszczególnych zakładach będą prowadzone ewidencje sprzedaży, a w razie wykonywania działalności kantorowej - także ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych; księga musi się wówczas znajdować w siedzibie przedsiębiorstwa.
W przypadku gdy podatnik prowadzi jedną księgę dla przedsiębiorstwa wielozakładowego, a zakupione towary przekazuje tylko do jednego zakładu (sklepu), wówczas nie ma obowiązku sporządzania dowodu przesunięcia. Należy jednak podać na dowodzie zakupu nazwę zakładu, do którego przekazał te towary (§ 8 ust. 5 rozporządzenia). Ta zasada nie obowiązuje, gdy towary są przekazywane do kilku sklepów. Nie wystarczy wtedy zaznaczyć na dowodzie zakupu, który towar został przekazany do danego sklepu. Takie przemieszczenie towarów handlowych między sklepami należącymi do tego samego podatnika wymaga udokumentowania dowodami przesunięć (§ 8 ust. 4 rozporządzenia).
Zatem na podstawie faktury zakupu podatnik może przyjąć towar do jednego ze sklepów. Natomiast po podjęciu decyzji o innym rozmieszczeniu zakupionego towaru sporządzić należy dowód przesunięcia, określający miejsce przeznaczenia zakupionego towaru. Dowód przesunięć powinien zawierać dane określone w § 8 ust. 5 rozporządzenia.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|